Lečenje povrćem: Povrće kao lek i preventiva

Lečenje povrćem se koristilo u medinicini vekovima, stoga je Moj Baštovan rešio da podeli sa vama neke korisne informacije o lekovitim svojstvima povrća. Danas ćemo pisati o povrću koje većina vas svakodnevno konzumira kao i učinku koje to povrće ima u prevenciji određenih bolesti.

lecenje-povrcem

Sigurni smo da većina od vas svakodnevno konzumira šargarepu kao osnovni sastojak jelima, a kao što verovatno znate, šargarepa čuva i poboljšava vid, ali šta je o drugim pozitivnim dejstvima ove biljke? Pored poboljšanja vida, šargarepa se koristi sa rast, razvoj i jačanje, kao i protiv anemije. Ova biljka poboljšava rad želudca i creva, otklanja gorušicu kao i crevne parazite. Pored ovih korisnih dejstava šargarepa olakšava i izlučivanje mokraće, sprečava opadanje kose, otklanja umor, jača koncentraciju, pomaže u lečenju šećerne bolesti, gihta, reume, karcionoma u razvoju kao i upale krajnika. Takođe je dobra za čišćenje krvi, a pomaže kod bolesti disajnih puteva, odstranjivanja otrovnih materija iz organizma kao i kod lečenja rana i opekotina.

Od šargarepe se pravi i sirup od šargarepe koji ima mnoga lekovita dejstva i pomaže kod plućnih bolesti, nazeba, gripa, upala grla i grkljana i mnogih drugih bolesti. Za pripremanje ovog sirupa potrebna vam je šargarepa gajena u čistoj sredini, bez pesticida jer se tako ne skida površinski sloj biljke, koji je prepun hranljivih sastojaka. Šargarepa se prvo opere, naredna a potom se iz nje istisne sok, doda žuti sećer, ili med, lagano se ukuva dok ne postane gusto, a potom se sipa u flaše. Koristi se po jedna supena kašika, tri puta dnevno posle jela.

Pored šargarepe još jedna koristna biljka je ren. Ren je koristan za izbacivanje kamena i peska, kao i mokraće, a dokazano je da ren pospešuje i znojenje. Takođe, ren se koristi kod bolesti pluća, reume, gihta, kijavice, za izbacivanje sekreta iz disajnih puteba i protiv skorbuta.

Budući da je ren odličan za čišćenje organizma, potrebno ga je što češće konzumirati, a najpogodniji način za to je u obliku salate. Ren se takođe koristi kao prirodni lek astme. Četiri supene kašike narendanog rena kuvati lagano sa šoljom jabukovog sirćeta. Kada se ren razmekša procedimo ga i dobijenoj količini dodamo istu količinu meda. Ovu smesu lagano kuvamo da se zgusne, pa dodamo ranije skuvani ren i pustimo da se kaša ohladi. Dobiveni lek se pije ujutru i uveče po jedna kašika. Pored astme, ren je dobar za lečenje i raznih plućnih bolesti a recept je više nego jednostavan. Deset grama narendanog korena prelije se sa 2 decilitra ključale vode i pusti da odstoji nekoliko minuta, konzumira se 2 do 3 puta dnevno po jedna mala šolja. Ren je takođe i odničan lek za upalu sinusa, i sve što je potrebno je da na ringlu šporeta staviti narendanog rena, prekriti se preko glave peškirom i udisati isparenja 5-10 minuta. To se čini pred spavanje, pa se odmah legne pokrivene glave. Za nekoliko dana bol će proći, a sinusi će početi da se čiste od gnoja.

Još jedna biljka o kojoj ćemu pisati danas je spanać. Spanać se koristi za bolji rad jetre, probavnih ograna i mokraćnog mehura, za dijatu protiv raka, protiv ostipacije, umora, čireva na koži. Takođe spanać je koristan za čićenje krvi, izbacivanje mokraće, lečenje anemije kao i za oporavak trudnica. Zbog svojih antikancerogenih dejstva, spanać se preporučuje u borbi protiv raka, a naročito je delotvoran ako se koristi u kombinaciji sa pirinčom. Spanać se može upotrebljavati kao salata, a ukoliko želite da napravite salatu od spanaća biće vam potrebni mladi listovi spanaća koje ćete začiniti sa dosta seckanog belog luka, limunovog soka i maslinovog ulja, možete dodati i jogurt. Ukoliko imate problema sa jetrom, mokraćnim mehurom ili probavnim ogranima, možete napraviti čaj od spanaća. Jednostavno uzmite šaku lišća od spanaća, prelijte je sa 2 decilitra ključale vode i ostavite to poklopljeno 10 minuta a zatim procedite. Pijte ovaj čaj tri puta dnevno, pre jela, po jednu šolju.